081618_wwg_lennon081618_wwg_Prince081618_wwg_tango081618_wwg_Nash081618_wwg_Maverick081618_wwg_Sami081618_wwg_casino080918_wwg_bono080918_wwg_Purple080918_wwg_wilma080918_wwg_nate080918_wwg_Posy080918_wwg_Lizzee

Two Cities Kennel Club Yuba City, CA 2018-05-12

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 695

Best In Show

  • Judge: Mr. Joseph E. Gregory
    • Breed: Akita
    • Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Joseph E. Gregory
    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHB Tudorglen V Brendackel American Beauty MS

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Gillian Campbell
    • Breed: Golden Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Frederick R. Stephens
  • Entry: 243
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: Addox's Goody Goody

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 10
    • Class: Master
    • Name: Ethan Coye
    • Breed: Doberman Pinscher

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Frederick R. Stephens
  • Entry: 243
    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Castle Peak Field Of Dreams

Sporting Group

  • Judge: Miss Virgina L. Lyne
  • Entry: 131
    • 1st Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCH Shocktop's Power To Act

      2nd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: CH Marstad Cherry Wheat

      3rd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHS Winchester's Made My Day

      4th Place

    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    • Name: CH Redmoon's Game Over!

Hound Group

  • Judge: Mr. Joseph E. Gregory
  • Entry: 92
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHB Tudorglen V Brendackel American Beauty MS

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: Taliesin Forever Endeavor

      3rd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: Majenkir Bookstor Golden Rule

      4th Place

    • Breed: Saluki
    • Name: CH 7Seas Parfait Enchanted Forest

Working Group

  • Judge: Mrs. Beverly Capstick
  • Entry: 155
    • 1st Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth

      2nd Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCH Hanlon's Hurrican Captain Chaos

      3rd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Ali'l N Polar Mist Tzarina Ziva Of Zhytomyr

      4th Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCH Vinn-Cenzo Moretti Premium Lager

Terrier Group

  • Judge: Mr. Frederick R. Stephens
  • Entry: 56
    • 1st Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Roserock's my eyes adored you

      2nd Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCH Thunder Roads Little Deuce Coupe

      3rd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: CH Terranova's Going Back To Caledonia

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: CH Zoran Amico Bianco

Toy Group

  • Judge: Mr. Frederick R. Stephens
  • Entry: 65
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Oeste's In The Name Of Love

      2nd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Scaramouche V. Tani Kazari

      3rd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: CH Wizbang And Ahram Johnny Walker

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHS Brookhaven Here Comes Hogan

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Frederick R. Stephens
  • Entry: 50
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Skyline Summerwind Order In The Court

      2nd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCH Willow No Stone Unturned

      3rd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHS Jogoso's Makin' Waves

      4th Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCHB Alfta Del Rey

Herding Group

  • Judge: Ms. Beverly Capstick
  • Entry: 103
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Rosewood's Galileo

      2nd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHB Aellen The Son Also Rises HT PT

      3rd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCH Luna's M4 Sherman

      4th Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH JBB's Turn The Tables

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: None entered
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.