Chief Solano Kennel Club Vallejo, CA 2018-04-21
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1042
Best In Show
- Judge: Mr. Harold J. Pybus
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Harold J. Pybus
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The Tables
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Ronie Whittall
- Breed: Bullmastiff
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 364
- Breed: Papillon
- Name: CH Champagne You Had Me At Hello
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 17
- Class: Open Intermediate
- Name: Brannen Singh Damon
- Breed: Rottweiler
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 364
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Alfta Del Rey
Sporting Group
- Judge: Mr. Eugen Blake
- Entry: 199
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Shocktop's Power To Act
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Celeste Gonzalez
- Entry: 161
- Breed: Saluki
- Name: GCH Impala Ladies Love Outlaws
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Kadell's Gold Dust W
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Blossomhil's Topsfield Sanchu A Little Princess
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Majenkir Sableene
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Carolyn I Alexander
- Entry: 218
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Jura's Triple Crown In the Money CGC TKN
- Breed: Boxer
- Name: GCH TJ-N-Irondale's Tik Tok At Ringsides
- Breed: Leonberger
- Name: GCHB Bludrift's Bold Lion's Roar RN CGCA TKA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: 74
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHP Noble's Random Reaction At Toria
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHG Thunder Roads Little Deuce Coupe
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Juggernaut's Celeste The Stars Align
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 139
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Canton Fearless
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Weeluv's Million Dollar Baby
- Breed: Papillon
- Name: GCH Champaigne You Had Me At Hello
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 81
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Fanatic Scott YF
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Hallmark's Heartbreaker Dream Maker
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH HoneyCreek Tidewatch & Ashlyn Return To The Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 103
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The Tables
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Aellen The Son Also Rises HT PT
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Neo Of Brunswick CGC RN TKI
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Witsend River Rogue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.