101118_wwg_Pancho101118_wwg_nexpa101218_wwg_Prince101118_wwg_shakespeare101118_wwg_Katniss101118_wwg_blade101118_wwg_casino101118_wwg_Groovy100418_wwg_NASH092718_wwg_junior100418_wwg_Raul100418_wwg_Maverick

Bartlesville Kennel Club Grove, OK 2018-04-14

Posted by: Gina Wieser

Total Entry: 664

Best In Show

  • Judge: Dr Steve Keating
    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCH Foxwood's Ivywood Fusion

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr Steve Keating
    • Breed: Pekingese
    • Name: CH Pequest Feel The Burn

Junior Showmanship

  • Judge: Don Sutton
  • Entry: 9
    • Class: Novice Junior
    • Name: Emilia Powers
    • Breed: French Bulldog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. Robert D. Smith
  • Entry: 197
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Dawin Avion Counting Stars

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Don Sutton
  • Entry: 9
    • Class: Novice Junior
    • Name: Catherine Sampson
    • Breed: Pug

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. Robert D. Smith
  • Entry: 197
    • Breed: Saluki
    • Name: GCH J.A..Y. JP Love Me Tender Blue Nile

Sporting Group

  • Judge: Don Sutton
  • Entry: 92
    • 1st Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCH Foxwood's Ivywood Fusion

      2nd Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: CH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill

      3rd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Sweetwood's Knave of Hearts

      4th Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCH Peertree Acres Cosmic One

Hound Group

  • Judge: Polly D. Smith
  • Entry: 69
    • 1st Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Aviva Because

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH DC Vyrtuous Poetic Performance SC CGC

      4th Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHG Hildisvin Wurdig Bacardi SS

Working Group

  • Judge: Polly D. Smith
  • Entry: 87
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Cammcastle's Olympian Son

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH Orion Windy City's Steel Guitar V Dane D'Coeur

      3rd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Zamosky's Mr. Worldwide of Icepaw

      4th Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: CH Heimer's Hoola Bandoola

Terrier Group

  • Judge: Dr. Robert D. Smith
  • Entry: 62
    • 1st Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Skyehigh's Miss Hyperion

      2nd Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Americairn Wudja Look At Eairsidh

      3rd Place

    • Breed: Rat Terrier
    • Name: GCHS Felixvilles Skippin CJ TOOLOULOU

      4th Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCH Klassique's Good Morning Starshine

Toy Group

  • Judge: Polly D. Smith
  • Entry: 189
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: CH Pequest Feel The Burn

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHS New Years Somerset Single Barrel Batch

      3rd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCHB Orwick's Great Expectation

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Heartland's Rip In Time

Non-Sporting Group

  • Judge: Christine Calcinari
  • Entry: 69
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHG Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice

      2nd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHB Stoneridge Queen Bee Hispot

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG Insignia Indygeaux's Blu Bayou Of Saratoga

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHP D' Toledo 'The Handsome Man' Muneco

Herding Group

  • Judge: Dr. Robert D. Smith
  • Entry: 96
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHB Graffiti's Card Trick

      2nd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Ragtyme Call Off The Search

      3rd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHG Stock Options Bet Ya Didn't See Me Comin'

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Gerans Solitary Man

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.