Onondaga Kennel Association, Inc. Syracuse, NY 2018-03-29
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1021
Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda E. Walawander
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Nicole Mrzywka
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Thomas Nesbitt
- Entry: ---
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Mariki Bluemoon's Pierce-Arrow At Saranan
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda E. Walawander
- Entry: 12
- Class: Novice Junior
- Name: Abbey Mahn
- Breed: Schipperke
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Thomas Nesbitt
- Entry: ---
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Triseter Celtic Player MH
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 198
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood Ivywood Fusion
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG SandsCape Who's That Girl
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Bran Linn Amulet
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Hillock's Jack Daniels, JH RA RATN WCX CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Beverly Capstick
- Entry: 126
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Treslows Payton The Town Black & Tan
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainne Of Eagle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 188
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Ingeba's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of Game
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Rocket's oh No! It's Devo At Fahnestock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. David B. Swartwood
- Entry: 70
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Lackyle Bairille Dubailt
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHB Seamist Knight To Remember BN CGC
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Dreamaker Blue Angels
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. David B. Swartwood
- Entry: 116
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Southshores Everybody Loves Somebody
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Sirius Black Tie Affair
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Piccadil's Dream A Little Dream Of Me BN CD RN RA RE CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Thomas Nesbitt
- Entry: 118
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Valpo's Man Of Steel
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Rosebar Time To Party
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Dynamic And Upton's Huck Finn CGC CA BCAT
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Tzo Wen Queen Of Hearts
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Beverly Capstick
- Entry: 131
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Ninebark's Boldly Go
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Pumi
- Name: Catskill Falusi Ficko
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 1
- Breed: Barbet
- Name: Treebeard's Barbetdeau Mirage
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.