Mid-Continent Kennel Club of Tulsa, Inc. Claremore, OK 2018-03-28
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 895
Best In Show
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Bergen Pryor
- Breed: Pug
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Col Joe B. Purkhiser
- Entry: 249
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Stoney's Next Generation Lela
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Rachel Siebold
- Breed: Dalmatian
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Col Joe B. Purkhiser
- Entry: 249
- Breed: Pug
- Name: GCHG KNGZ Appetite For Destruction
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 111
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Amica & Blueprint Take 'Em By Storm DJ
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHB Beacon's God Of Thunder
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Avon Farm Caviar Hi By Absinthe RN CGC CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Nicholas DeBedout
- Entry: 104
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Pink Panther V. Tum-Tums Vrvendjes
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Juba Lee's Super Trooper At Lorenc
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Lin Shan's Belle Of The Ball
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Givens Black Hawk Of Woodland West
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Michael Forte
- Entry: 168
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Mastiff
- Name: GCHS Autumn Oaks Silver Lining I'll Be Your Huckleberry
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Gary L. Deorge
- Entry: 69
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Ruffton's Texas Stardust
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Buckwheater's Keep Feeling Fascination
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG High Mtn Warfox High Noon At Foxterity
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHS Tullybloom's Girl On Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Col Joe B. Purkhiser
- Entry: 150
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Skyview's Dakotah Reign Of Desire
- Breed: Maltese
- Name: GCH Ta-jon's Suga Suga How'd You Get So Fly @ Kesanna
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Diamond's Red Ruby
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 138
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Rickly's Wonton Kandu It To Bayouridge
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 154
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Harmony's Cadence
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Fu You Yuan Odin Firestone
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Harmony's The Point Of No Return
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 1
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Fadista Do Vale De Fermedo
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.