Fayetteville Kennel Club, Inc. Raleigh, NC 2018-03-25
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1630
Best In Show
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Victoria Tarr
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jamie Hubbard
- Entry: 525
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Revolutions Rock The Casbah BN CD RA CGC CGCA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 18
- Class: Open Intermediate
- Name: Paige Giebel
- Breed: Brittany
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jamie Hubbard
- Entry: 525
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Chesapeake's Cruzin To The Top
Sporting Group
- Judge: Ms. Theresa L. Hundt
- Entry: 351
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Edgewood Insider Information
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Starwood's Reinhard V Dietz CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 177
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Br Lake Park Sullivan
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 307
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcastle's Stagecoach Ringo Kid V Cimmeron
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Linda C. More
- Entry: 163
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Lackyle Bairille Dubailt
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Richard Bohannon
- Entry: 243
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wenrick's N Palaquins They Call Me Mr. Bates
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 150
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Le Petite Prince De La Bete
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Brighton Aris Asension
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH White Acres Ambrier's Rokirk Inspired
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. William (Bill) P. Shelton
- Entry: 235
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Suncrest Cerulean
- Breed: Pumi
- Name: Midnight Lady's Betyar Mindenit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Theresa L. Hundt
- Entry: 4
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Blacksheep H.H. Krillin
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.