Brazos Valley Kennel Club, Inc. Navasota, TX 2018-03-18
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 890
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCH Cy'Era Vesta
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 12
- Class: Novice Junior
- Name: Chloe Ryan
- Breed: Beagle (over 13")
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 247
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH High Ridge He's So Full of Himself
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 12
- Class: Open Junior
- Name: Kady Schneider
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 247
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCH Cy'Era Vesta
Sporting Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 153
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Newpoint Trace Evidence of Ehrenvogel
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Rozebottel's Strawberrylicious
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope State Of T Art
- Breed: Spinone Italiano
- Name: CH Quietwood Hope Springs Eternal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 147
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCH Cy'Era Vesta
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Corrbelle's Freedom Reigns V Dorae
- Breed: Whippet
- Name: Redglen Best Of My Love
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Houla's Expecto Patronum
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 120
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergrove's Cloudy Bay
- Breed: Boerboel
- Name: GCH Fuller's Simply Irresistible CGC
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Cadillac Cocoa Butter Kisses RN FDC BCAT
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Bluebonnet's Starburst
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 63
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Springbok's Keeper Of Magical Creatures
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHB Barnstable Pitch Perfect
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 140
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Kaylen's Wish Upon A Star
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Aztex March-On Buddha And The Chocolate Box
- Breed: Pekingese
- Name: Lounar Meryl's Covered Bridges
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Rodney R Merry
- Entry: 95
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Prefere True Reflection
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Tomas (Alane L.) Gomez
- Entry: 117
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Bellarose Hollybluff High Roller At Renegade WI
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Llys Draig Blue Monday
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHB Lisara's Shell's Bleau Sapphire CGC
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Dewerckers Ashley Force Son Of A Gun
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.