Shasta Kennel Club Anderson, CA 2018-03-15
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 603
Best In Show
- Judge: Dr. Dale D. Simmons
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Dale D. Simmons
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Bodnath Jigme
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Ethan Coye
- Breed: Bulldog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 190
- Breed: Pug
- Name: GCH Crosswind's Apollo
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 7
- Class: Novice Intermediate
- Name: Madison Nicole Jensen
- Breed: Longhaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 195
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Firle Oak More Than Ready
Sporting Group
- Judge: Mrs. (Norman) Jean S. Austin
- Entry: 88
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Hot Pursuit
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Shanabrio N Otein's Par One
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Lexxfield Buckley BN RN TD CGC CD
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 53
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Wiretap's Life Is A Highway
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Windborn Starline Heiress
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Roka Ridge Classic Adventurerr
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 140
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Peace River Rogue You Just Gotta Believe
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Rena'ssance Sirius Rising
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 60
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Max-Well's Bumble Bee
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kallehan's Hidden Asset
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Margie Munro She's Full Of It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 65
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Velocity's Ain't Ever Looked This Good
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Cobeauche When You Wish Upon A Star
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kulana's Stand By Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Dale D. Simmons
- Entry: 65
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Bodnath Jigme
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken RD's Can We Talk At Prunehill
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Fanatic Scott YF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 108
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Puli
- Name: GCHG Cordmaker Boys Will Be Boys
- Breed: Border Collie
- Name: CH Sporting Field's Hallmark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.