121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Logansport Kennel Club, Inc. Auburn, IN 2018-03-11

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 867

Best In Show

  • Judge: Mr. James M. Fankhauser
    • Breed: Pug
    • Name: GCH Casa Blanca's Make A Wish

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. James M. Fankhauser
    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHP DC Walmar-Solo's OMG SL JE

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Richard Lashbrook
  • Entry: 14
    • Class: Open Senior
    • Name: Kendra L. Williams
    • Breed: Pharaoh Hound

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Richard Lashbrook
  • Entry: 13
    • Class: Open Senior
    • Name: Alaina C. House
    • Breed: Australian Shepherd

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Keke Kahn
  • Entry: 160
    • 1st Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCH Winfield'N Chebaco Just So You Know

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHS Versa N' Prism Frankly My Dear

      3rd Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHS Clussexx Trouble Never Takes A Holiday

      4th Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHG Oncore Mykyna Tailgate Party

Hound Group

  • Judge: Mr. John P, Wade
  • Entry: 108
    • 1st Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHP DC Walmar-Solo's OMG SL JE

      2nd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: CH Devlon's Memphis Tennesee

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Longlesson Caught In the Crossfire

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Robinwoods Champagne With Ice W

Working Group

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 200
    • 1st Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCH Onan House Of The Rising Sun

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHS Sammantic Ramses

      3rd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHB Tanimara's Awesome Irish Creme

      4th Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHG Milleniums Aint No Stopping Us Now

Terrier Group

  • Judge: Mr. Steve Hayden
  • Entry: 67
    • 1st Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Meadowlake...Until Now

      2nd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH Kanix Don Domingo

      3rd Place

    • Breed: White Bull Terrier
    • Name: GCH Brookbully Victory

      4th Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Plk-Safari's I Got Swagger At Bravado

Toy Group

  • Judge: Mrs. Keke Kahn
  • Entry: 146
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCH Casa Blanca's Make A Wish

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: Char's Wicked Hot

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Wingssong Winning Colors

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCH Acadia Ridin A Karousel

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Steve Hayden
  • Entry: 67
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHS Targa The Conqueror

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Moonshadow Ormalu

      4th Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Serenade Renaissance Dark Swan

Herding Group

  • Judge: Mr. Richard Lashbrook
  • Entry: 112
    • 1st Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHS Bellebrae Serenity's Valentino

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH LK Michigan Journey Through Fire Airam

      3rd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCHG Sketchbook I've Got Ewe Babe CM

      4th Place

    • Breed: Icelandic Sheepdog
    • Name: GCHS Vinlands Kippa Jane CAA CGCA

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.