062118_wwg_skittles062118_wwg_Bono062118_wwg_Shelby062118_wwg_morgan062118_wwg_artie062118_wwg_cash062118_wwg_Martin061418_wwg_NASH061418_wwg_sweetpea061418_wwg_Purple061418_wwg_Wilma061418_wwg_prince061418_wwg_hillary061418_wwg_fannie061418_wwg_Copperfield

Heart of America Kennel Club, Inc. Kansas City, MO 2018-03-11

Posted by: Gina Wieser

Total Entry: 1347

Best In Show

  • Judge: Eugene Blake
    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Cinnibon's Bedrock Bombshell

Reserve Best In Show

  • Judge: Eugene Blake
    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Abbeyrose Captain Jack

Junior Showmanship

  • Judge: Grace Fritz
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Ellie Hatley
    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Grace Fritz
  • Entry: 411
    • Breed: Toy Poodle
    • Name: Bradlene's Hawaiin Guy

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Grace Fritz
  • Entry: 19
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Maia Davis
    • Breed: Colored Bull Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Grace Fritz
  • Entry: 411
    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCHS Enchante King of Queens Von Ambrick

Sporting Group

  • Judge: Charles L. Olvis
  • Entry: 211
    • 1st Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud

      3rd Place

    • Breed: American Water Spaniel
    • Name: GCH Carolina's Running With The Hare JH JHR CGC

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight

Hound Group

  • Judge: Dr Gareth Morgan-Jones
  • Entry: 133
    • 1st Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Palomino Du Greffier Du Roi

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHP Windborn Starline Heiress JC BN BCAT TKN

      3rd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHS All About Cactus Jack's Showtime

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: CH Brazosski Ringo Starr At Rivendell

Working Group

  • Judge: Elizababeth Muthard
  • Entry: 296
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Cinnbon's Bedrock Bombshell

      2nd Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCH Dune's Kicking And Screaming

      3rd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Nykiska's Autumn Spice

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Azteca's Sopwith Camel O'Snoflyte

Terrier Group

  • Judge: Judy Webb
  • Entry: 85
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Abbeyrose Captain Jack

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHB Alpine's LBK Living On The Road

      3rd Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: CH Trackways Cassidy Pi'd Piper

      4th Place

    • Breed: Dandie Dinmont Terrier
    • Name: GCH Aranisle Star Of San Jacinto

Toy Group

  • Judge: Richard Albee
  • Entry: 221
    • 1st Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCH Karma's Promise Key-Per

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHB Kbpride Rattlebridge Fergus

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: Mansu Of Paradise House

      4th Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: CH Sunrise Dragon Nikola

Non-Sporting Group

  • Judge: Elizabeth Muthard
  • Entry: 164
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Dawin Hearts and Arrows

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Prefere True Reflection

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHP Loredo's Purple Rain

      4th Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCH Vaje's Public Enemy Number One

Herding Group

  • Judge: Janet Turnage Nahikian
  • Entry: 237
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Bugaboo's Let It Go Blu Mtn

      2nd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Belmark Tarantino

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: CH Tsarshadow Ragnar Lodbrok

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHS Abingtons Way Out West

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.