062118_wwg_skittles062118_wwg_Bono062118_wwg_Shelby062118_wwg_morgan062118_wwg_artie062118_wwg_cash062118_wwg_Martin061418_wwg_NASH061418_wwg_sweetpea061418_wwg_Purple061418_wwg_Wilma061418_wwg_prince061418_wwg_hillary061418_wwg_fannie061418_wwg_Copperfield

Logansport Kennel Club, Inc. Auburn, IN 2018-03-10

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 867

Best In Show

  • Judge: Mrs. Keke Kahn
    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHS Versa N' Prism Frankly My Dear

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Keke Kahn
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Targa The Conqueror

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Kathy Bube
  • Entry: 13
    • Class: Open Senior
    • Name: Alaina C. House
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Kathy Bube
  • Entry: 11
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Jacob Waters
    • Breed: Miniature Pinscher

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 153
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHS Versa N' Prism Frankly My Dear

      2nd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: CH Winfield'N Chebaco Just So You Know

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Flying Nico De Himmelstein

      4th Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Oncore Mykyna Tailgate Party

Hound Group

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 116
    • 1st Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHP DC Walmar-Solo's OMG SL JE

      2nd Place

    • Breed: Redbone Coonhound
    • Name: GCH My She Dances Like Uma Thurman

      3rd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHS Belisarius JP Hat N Tails

      4th Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: CH M&M's Big Girls Don't Cry

Working Group

  • Judge: Mr. Richard Lashbrook
  • Entry: 200
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH Spot-On Word Of Honor

      2nd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHG Milleniums Aint No Stopping Us Now

      3rd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHG Sammantic Ramses

      4th Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCH Tanimara's Awesome Irish Creme

Terrier Group

  • Judge: Mr. John P, Wade
  • Entry: 68
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Meadowlake...Until Now

      3rd Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: GCH Jadores Stanley Cup Toews At Raelyn

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: Shaireigh Banquo The Brave

Toy Group

  • Judge: Mr. Steve Hayden
  • Entry: 142
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHG Bello Embustero Of Composant

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHG Somerset Wynzall Hashtag

      3rd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: CH Fur-Bee's Fabulous

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: Casa Blanca's Someone To Chase

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. John P, Wade
  • Entry: 71
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Targa The Conqueror

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Dakota Into The Woods

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Belle Creek's Because Because

      4th Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHB Anana's American Royalty

Herding Group

  • Judge: Mr. John P, Wade
  • Entry: 112
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB I'm Special Griswold's Official Sequel

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH LK Michigan Journey Through Fire Airam

      3rd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: CH Highcroft St. Germaine Wildfire

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: CH Masquerade Man In The Moon

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.