062118_wwg_skittles062118_wwg_Bono062118_wwg_Shelby062118_wwg_morgan062118_wwg_artie062118_wwg_cash062118_wwg_Martin061418_wwg_NASH061418_wwg_sweetpea061418_wwg_Purple061418_wwg_Wilma061418_wwg_prince061418_wwg_hillary061418_wwg_fannie061418_wwg_Copperfield

Kings Kennel Club of California Hanford, CA 2018-03-10

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 750

Best In Show

  • Judge: Ms. Karen J. Hynek
    • Breed: Akita
    • Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Karen J. Hynek
    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Rosewood's Galileo HIC's

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Leita A Estes
  • Entry: 20
    • Class: Open Senior
    • Name: Gillian Campbell
    • Breed: Golden Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Leita A Estes
  • Entry: 20
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Lily Angeline Bennett
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Eva E. Berg
  • Entry: 86
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Silhouette's Showstopper

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHP Foxboro Cristolino

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHS Golden Empire's Double Action Remington JH

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: CH Supreme Points Diamonds Are ForeverJH

Hound Group

  • Judge: Ms. Cecilia (Cec) Ringstrom
  • Entry: 100
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Diablo's Act Of valor

      2nd Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHS Chester Ordaz

      3rd Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCH Riverwind Stole M'Heart SL

      4th Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: CH Foxglen Takin It To The House

Working Group

  • Judge: Mrs. Catherine Bell
  • Entry: 139
    • 1st Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Iromdale's Just A Good Ole Boy

      3rd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Oceano Darbydale's Executive Decision

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHB Naples SanRoQue Mayfair2J Backin The [email protected]

Terrier Group

  • Judge: Ms. Denny C Mounce
  • Entry: 62
    • 1st Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCH Noble's Random Reaction At Toria

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Carmel Just In Case

      3rd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: Sunlyn N Ardry Red Alert

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHP Margie Munro She's Full Of It

Toy Group

  • Judge: Mrs. Eva E. Berg
  • Entry: 115
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: CH Victory's In My Veins

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame

      3rd Place

    • Breed: Maltese
    • Name: CH It's Just For You Maltangels Du Clos Trois Rivieres

      4th Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: GCHG Bayside's Beginning

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Gloria Kerr
  • Entry: 101
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Skyline Summerwind Order In The Court

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Players As You Like It

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Majestic Agape Guinness Extra Stout

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHB ByDezyne Guilty As Charged

Herding Group

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Rosewood's Galileo HIC's

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: Catalinas Tri 'N Again At Tye-Dyed

      3rd Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: Nadezhda Du Chateau Rocher

      4th Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: CH Shalimar N Oakwoods Message In A Bottle At Rene

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.