Maryland Kennel Club West Friendship, MD 2018-02-17
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1476
Best In Show
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 27
- Class: Open Intermediate
- Name: Faith Rogers
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. John (Tom) Ward
- Entry: 492
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Firezone's Special Blend BCAT CA CDX RA AM DS RATS
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Makya Jackson
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. John (Tom) Ward
- Entry: 492
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Skyline's Path To The Highest Peak OAJ NA
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 316
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Beachcliff Beast Of The Southern Wild
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Fyrethorn It's Elementary,BN,CGCA
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwoods Ivywood Fusion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. John P, Wade
- Entry: 166
- Breed: Whippet
- Name: CH Starline's Kurios
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Sweet Georgia Brown
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Ina Balin Of Malabo APD
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Dikerdachs Lucky's Bright Shining Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 307
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Von Engel's Designated Driver From Indian Hill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert E. Hutton
- Entry: 123
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS JOVAL Angel's Glory
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Joker Land's Be The Light
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Shiloh Mornings Touching Heaven
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Sparwyn N Invercrest Thoroughly Miss Tillie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Entry: 142
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Feel The Burn
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Hallmarks Sandbox Slugger At Markenhaus
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 195
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Traleigh Tenacity
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHP Maciain's North Side Irish
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Haloridge's Cruisin The Open Sea
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Planett's Ancient Mariner CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 199
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero's Here We Go At Charson
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Shaggybark's Will I Am
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Miss Evalyn Gregory
- Entry: 2
- Breed: Azawakh
- Name: Tera Ayur -Es-Sahel
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.