110818_wwg_Amaze110818_wwg_Nash110818_wwg_Utter110818_wwg_Nate110818_wwg_norman110818_wwg_Maverick110818_wwg_Diana110118_wwg_wilma110118_wwg_paige110118_wwg_Nina110118_wwg_Lizzee110118_wwg_posy110118_wwg_Sami

Hoosier Kennel Club, Inc. Indianapolis, IN 2018-02-09

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 1372

Best In Show

  • Judge: Mr. Dana Cline
    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Abbeyrose Captain Jack

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Dana Cline
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Dawin Hearts and Arrows

Junior Showmanship

Not offered.

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Jon R. Cole
  • Entry: ---
    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS Anstamm Tansy Takes Off

Reserve Junior Showmanship

Not offered.

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Jon R. Cole
  • Entry: ---
    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: CH Starbright Bettin On The River RN

Sporting Group

  • Judge: Mr. Jerry M. Watson
  • Entry: 220
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHS Versa N' Prism Frankly My Dear

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCH Willimar's Someone To Look At

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHG CRK I'll Have Another

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHP Dream Hi's Don't Hate The Player Hate The Game

Hound Group

  • Judge: Mrs. Loraine Boutwell
  • Entry: 131
    • 1st Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit

      2nd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN

      3rd Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: Bessdach The Boy Wonder Of Rebel Land

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Karasar's Iconic

Working Group

  • Judge: Dr. Roger S. Pritchard
  • Entry: 345
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Cinnbon's Bedrock Bombshell

      2nd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHB Top Shelfs Love Hangover

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHB Ridgetop 'N Marconian Duchess Of Barchester

      4th Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
  • Entry: 105
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Abbeyrose Captain Jack

      2nd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Skyehigh's Miss Hyperion

      3rd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH Kanix Don Domingo

      4th Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Carmel Just Joking

Toy Group

  • Judge: Mr. Jon R. Cole
  • Entry: 176
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Canton Bravo Royale

      2nd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCH Foxmore Playin Hard To Get

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP That's Pullin 'At Your Heart Strings

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Randaleets Ray Of Sunshine

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Delores Burkhoder
  • Entry: 190
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Dawin Hearts and Arrows

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Dakota's Into The Woods

      3rd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: CH Rivendale's Barefoot Bandit

      4th Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHS Tobishi's Gold Rush

Herding Group

  • Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
  • Entry: 200
    • 1st Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: CH Sumerwynd's Amadeus Of Inchallah

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Wonderland's Darby V Wolf Creek

      3rd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Syringa - Akadia The Corsair

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat CA CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Dana Cline
  • Entry: 5
    • Breed: Barbet
    • Name: Barbochos Rick's


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.