110818_wwg_Amaze110818_wwg_Nash110818_wwg_Utter110818_wwg_Nate110818_wwg_norman110818_wwg_Maverick110818_wwg_Diana110118_wwg_wilma110118_wwg_paige110118_wwg_Nina110118_wwg_Lizzee110118_wwg_posy110118_wwg_Sami

Great Barrington Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2018-02-03

Posted by: Patricia Proctor

Total Entry: 1245

Best In Show

  • Judge: Ms. Janina K. Lauriin
    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHG Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Janina K. Lauriin
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moonlight Drive

Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Ms. Bettyann Hale
  • Entry: 295
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Hillock's Something's Got To Give

      2nd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHB Rancho's Coast To Coast @ Willcare

      3rd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Camelot's Luxe Winter's Waltz JH

      4th Place

    • Breed: Field Spaniel
    • Name: GCHB SandsCape Who's That Girl

Hound Group

  • Judge: Mr. William F. Potter, II
  • Entry: 142
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHP Starline's Kurios

      2nd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHG Topsfield-Sanchu Poppycock

      3rd Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: GCH Monocacy Bend's Time Of Opportunity

      4th Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCHS Mariki's Bluemoon Daimier Marquee At Saranan

Working Group

  • Judge: Mrs. Linda Berberich
  • Entry: 230
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHG Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel

      2nd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Ingeba's Tynan Dances With Wildflowers

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: CH Eis Haus Trinity's Paradigm

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: CH Banstock Dragonfly In Amber

Terrier Group

  • Judge: Dr. Anthony D. DiNardo
  • Entry: 77
    • 1st Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA

      2nd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow

      3rd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCHG Crescent V Eerick V Raynaire Set Fire To The Rain

      4th Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCHG Yarrow Vanerie Winning Ticket

Toy Group

  • Judge: Mr. Frank J Washabaugh
  • Entry: 159
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHP Dartan Diamonds Are Forever At Viva

      2nd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: Top Of The World Paradise House

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCH Onelove Just Can't Drive 55

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Dorothy B Taylor
  • Entry: 140
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Autumn Hills Superhero

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Bandog's A League Of His Own At TX Star

      3rd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHS Whispering Pines The Right To Silence At Foxfyre

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHB Turning Stone'N'Erin's Best Man @JJ's Royal Blanche

Herding Group

  • Judge: Mr. Paul F. Wilhauck
  • Entry: 183
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moonlight Drive

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock

      3rd Place

    • Breed: Puli
    • Name: CH Fuzzy Farm All Things Considered

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHP Cityside Splitting The Defense

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.