Fort Bend Kennel Club, Inc. Rosenberg, TX 2018-01-20
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 742
Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout White Owl
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Sweetwood's Knave of Hearts
Junior Showmanship
- Judge: Amy Gau
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Grace Stewart
- Breed: Irish Water Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Amy Gau
- Entry: ---
- Class: Novice Junior
- Name: Kady Schneider
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 138
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Sweetwood's Knave of Hearts
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Newpoint Trace Evidence of Ehrenvogel
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHS Killara's Brighter Than The Sun TD
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH D & D Hill Countrys Black, Inc
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: 107
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Granvalero's Shining Star SL
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Pink Panther V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Foolish Jokester
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 86
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Ochsnerhof Liebhaber Bode
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Treu's Above Reproah V Touchstone
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Nix Back in Black
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 56
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Toddot One Good Reason
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Itsy Bitsy Thistledown Family Ties
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Wynwood's Reflection Of Buster Rascal
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyns Warrior Princess CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 104
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout White Owl
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHP Clussexx Cream and Crimson
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Rigair Unique Leo
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Mydreams Love Is In The Air
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 98
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies with Underdog CGC
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Lantana's Star Spangled Banner
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Showtyme Admiraal The Mighty Sven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Amy Gau
- Entry: 134
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Sylvan Argent Hollywood And Vine
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHS Adagio N Belbrook's Espirit de Fantasia
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Breyston's Kismet Fashion Statement
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Abingtons Way Out West
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.