081618_wwg_lennon081618_wwg_Prince081618_wwg_tango081618_wwg_Nash081618_wwg_Maverick081618_wwg_Sami081618_wwg_casino080918_wwg_bono080918_wwg_Purple080918_wwg_wilma080918_wwg_nate080918_wwg_Posy080918_wwg_Lizzee

Westminster Kennel Club New York, NY 2018-02-12

Posted by: winshot

Total Entry: 2786

Best In Show

  • Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHP Belle Creek's All I Care About Is Love

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Clifford W. Steele
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: Lily Mancini
    • Breed: English Springer Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Ms. Elizabeth "Beth" Sweigart
  • Entry: 520
    • 1st Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill

      2nd Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCHP Silverhall Strike Force

      3rd Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCHG Clussexx Man of Steel

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHS Whiskeytown Genesee On Tap MH

Hound Group

  • Judge: Mr. Jeffrey Pepper
  • Entry: 409
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHG Belisarius JP My Sassy Girl

      2nd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHG Quiet Creek's Limited Edition

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHP Windstar's Magnum Opus

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey

Working Group

  • Judge: Mr. Robert Slay
  • Entry: 477
    • 1st Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers

      2nd Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth

      3rd Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCH Ederra's Glacier The Power Of Mo'Me

      4th Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHG Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Rosalind Kramer
  • Entry: 333
    • 1st Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHG Roadhouses Life Of The Party CA DN CGCA

      3rd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Well-Red Clifftops Sweet Calpurnia

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHS Atom De LaPomme

Toy Group

  • Judge: Mr. David Kirkland
  • Entry: 373
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: CH Pequest Feel The Burn

      3rd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHG Tamarin Tailback

      4th Place

    • Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
    • Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Mary Miller
  • Entry: 297
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHP Belle Creek's All I Care About Is Love

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHS Hightide Stormsurge

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHP Sabe's Simply Invincible

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Skyline Summerwind Order In The Court

Herding Group

  • Judge: Mr. Robert Vandiver
  • Entry: 384
    • 1st Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor PT

      2nd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Aubreys Tails Of Mystery

      3rd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Bugaboo's Let It Go Blu Mtn

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHB Laureate Invincible

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.