Forsyth Kennel Club, Inc. Winston-Salem, NC 2017-12-10
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 758
Best In Show
- Judge: Dr. James W. Edwards
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What JC CGC TKN
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. James W. Edwards
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Shadowmere's Storm Chaser
Junior Showmanship
- Judge: Dr. James W. Edwards
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Makiyha Lassiter
- Breed: Shiba Inu
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Cathleen A. Rubens
- Entry: 347
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Eloc And Carolina's Sam I Am!
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. James W. Edwards
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Adrienne Ellison
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Cathleen A. Rubens
- Entry: 347
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Kalan's Stroms A Comin
Sporting Group
- Judge: Mr. Peter A. Gaeta
- Entry: 140
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Shadowmere's Storm Chaser
- Breed: Golden Retriever
- Name: Goldruls Money Bag
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Willamette's Lookout Catching Fire DS DM CA CGC TKN
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Teracrofts Tug With Brambles Ridge DN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 119
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What JC CGC TKN
- Breed: Greyhound
- Name: Inaword Hallelujah
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Crossroads Trico Just Like Mike
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHS Hildisvin Wurdig Catfish Blues SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 126
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHB Aegis Captain Chunk
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Ayehli's Nanu-Nanu!
- Breed: Samoyed
- Name: CH Snowshoe's Cider Sky HT CA CGC TKN
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Hauer N Luciana Happy Ever After
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 57
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Ber-D-Mar Sweet William O'Shea
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Adako Little Red Robin Hood
- Breed: Border Terrier
- Name: Happy Hobbits Rowan Jamie Is My Darlin'
- Breed: Scottish Terrier
- Name: Mc'Roc Darryl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 135
- Breed: Havanese
- Name: GCHP That's Pullin' At Your Heartstrings
- Breed: Pug
- Name: Handacole's Mr. Peabody At Riversong
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Natural's No Ordinary Love
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Moxiepom's Max Schmeling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 80
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG SunnyOaks One And Done
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCH Hopecrest Marvelous Night For A Moondance
- Breed: Schipperke
- Name: CH Danzn Starz Kodiak Flying Winds RN
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Chesapeake's Cruzin To The Top
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Neena L . Van Camp
- Entry: 95
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Legacy Legend's Caribbean Gem
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's New Kid On The Block
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Lk Michigan R U Ready To Rumble CGC RN
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHB Snowhill's Zak Misha Z StarPons CGC CDX OAP OJP NFP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.