Ingham County Kennel Club, Inc. East Lansing, MI 2017-12-02
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1343
Best In Show
- Judge: Ms. Denise Dean
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Denise Dean
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Glacier The Power Of Mo'Ne
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mary Faeth
- Entry: 25
- Class: Open Junior
- Name: Riley Dean
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Patricia Anne Keenan
- Entry: 590
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Ma-Ya Georgy Girl
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mary Faeth
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Erin LaPlante
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Patricia Anne Keenan
- Entry: 590
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
Sporting Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 255
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Yorick's Heartbreaker
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Summits I Can Cry If I Want To
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Telltale Statuette
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: CH Riverwatch Tripolini Treads Lightly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 185
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Xandali Bon Vivant
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 286
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edderas Glacier The Power Of Mo'ne
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Gallant's Scandel V Ciden D'Tales Alisation
- Breed: Komondor
- Name: GCH Nagyalma Bbetty Boop
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Pouch Cove Coloring Outside The Lines
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Patricia Anne Keenan
- Entry: 93
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Merry Mac Ztriking
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Cumbria's Ready's Image
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Gaelgorm Shades Of Darkness
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Entry: 167
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Somerset Wynzall Hashtag
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Moxiepom's Max Schmeling
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Super Powers
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Acadia Ridin A Karousel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 134
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Jingle's You Rang?
- Breed: Lowchen
- Name: GCHS Alharin The Shadow Knows Ashford CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 212
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Hot Shot Dare Ewe
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: Stonepillar's Navy At Quiche
- Breed: Puli
- Name: GCHS Moonshadow Mind Games
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CYMBROGI Autumns's Legacy To Serah From Llynhill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Entry: 2
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Pilote Prive D'Eroudur
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.