Colorado Springs Kennel Club Pueblo, CO 2017-11-12
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 1206
Best In Show
- Judge: Mr. David B. Swartwood
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David B. Swartwood
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Mirepoix's Kate Spade
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Molly Ciara Gard
- Entry: 29
- Class: Open Senior
- Name: Abigail Anderson
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Christine Cameron
- Entry: 408
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Tivoli's It's A Reality
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Molly Ciara Gard
- Entry: 29
- Class: Open Senior
- Name: Karissa Marlene Groves
- Breed: Bloodhound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Christine Cameron
- Entry: 408
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Katmar's Happy Happy Joy Joy
Sporting Group
- Judge: Mr. William Rodriguez
- Entry: 171
- Breed: English Setter
- Name: GCH Country Squire Center Stage
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Br's Shaffer Storm Chaser @ Seeshaw JH RN
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale Hashtag
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Thomas Nesbitt
- Entry: 121
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Mirepoix's Kate Spade
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Shylo Black and Blue All Over
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH EZ Goins Funquest Chance Encounter MW
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Hamilton Russell At Ceottis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Warner Cespedes
- Entry: 272
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH D'Tales Secret Kiss V Alisaton Ciden
- Breed: Leonberger
- Name: GCHB Panthera's Eight Is Enough
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Wolfmountain's Stormin' Norman
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHG Snowy Mountain's Norman Invasion At Redrock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Carole A. Beattie
- Entry: 97
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Dalriada's Archangel At MGK BN RN NAJ CA RATO
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHG HDK K2's Shockwave@Bellridge
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Sparx Sun Worshipper NAP NJP OAP
- Breed: Russell Terrier
- Name: Talisman DBF Don't Messier With Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. William Rodriguez
- Entry: 107
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout White Owl
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Miletree Perseus At Shirmont
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Gracieux Slippery When Wet
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Kharah's Once in A Blu Moon At Frein
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Christine Cameron
- Entry: 149
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Prefere As If!!
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies with Underdog CGC
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB JJ's I'll Call Your Bluff
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 138
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCH Dynasty's Epic Adventure At Sunpeak
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHS Wildwind's Don't Stop Believing CD NAJ RN
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: Alexander The Great WM Royal Peak
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 2
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Amazing Catherina Hoarlem V Isermon Hoeve
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.