Salisbury Maryland Kennel Club, Inc. Salisbury, MD 2017-11-11
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1089
Best In Show
- Judge: Dr Gerald C Penta
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
Reserve Best In Show
- Judge: Dr Gerald C Penta
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog's A League Of His Own At TX Star
Junior Showmanship
- Judge: Robert Ennis
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Angele Cipriotti
- Breed: Boston Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Joe Gregory
- Entry: ---
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Tamarack All That Jazz AJP OAP NA NAJ RE BN DS TKN CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Robert Ennis
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Lian Chase
- Breed: Black Russian Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Joe Gregory
- Entry: ---
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHB Bootiff's Great StarSirius Black And White
Sporting Group
- Judge: Joseph Gregory
- Entry: 234
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans@ Erinhill
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Camelot's Luxe Winter's Waltz JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Nikki Riggsbee
- Entry: 125
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International Snapshot
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
- Breed: Whippet
- Name: CH Starline's Kurios
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Five Mile River Dance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Douglas R. Holloway Jr.
- Entry: 297
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Russian Bears Not Just Another Rock Starr
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Joseph Gregory
- Entry: 82
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor Kourt Traviata Keegtosca
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Angus 'Glen -Ayr's Stevie Wonder
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Rita Holloway
- Entry: 126
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Team Esteban Love Story
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Rita Holloway
- Entry: 76
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Lowchen
- Name: GCHB Bihar's Here's Looking At You
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Bayshore Stonehaven Manny Machado
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: June Penta
- Entry: 73
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeaver
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's New Kid On The Block
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Aberlour's Doctor Zhivago
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr Gerald C Penta
- Entry: 2
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.