Carroll Kennel Club Westminster, MD 2017-10-29
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 913
Best In Show
- Judge: Guy Jeavons
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Glasshouse 3C Touch Not The Cat CA
Reserve Best In Show
- Judge: Guy Jeavons
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor-Court Traviata Keegtosca
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Abigail Van Meter
- Breed: Parti Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Karlee Banks
- Breed: Mastiff
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Richard Powell
- Entry: 206
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Flatbrook Stonehenge California Ryde Of Jaka
- Breed: Brittany
- Name: GCH Brigadiers Lighting Strikes Twice
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Huntleigh's C You On The Field
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Sharon Lyons
- Entry: 91
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH C.J.s Five Mile River Dance
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Ker-Win Oh My Stars Bewitched
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Four Pillar's Tahoe Turquoise CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 209
- Breed: Leonberger
- Name: GCH Khaimas' From Me To You
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Gold Cup's First in Flight
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Riversgrove The Name Of The Game
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Pouch Cove In The Paint
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 87
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor Kourt Traviata Keegtosca
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Atom De La'pomme
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Kriscot's On My Honor
- Breed: Airedale Terrier
- Name: JOVAL This Ain't No Disco
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mark Houston-McMillan
- Entry: 114
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHG Valcopy Hot N Flashy Niklby
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHP Cottage Lakes Our Lady Of Fatima
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Team Estaban Love Story
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Janice L. McClary
- Entry: 95
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Hightide Stormsurge
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Aned's Blaise
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHP Kan Sing's Ambrier's Manaslu V. Altnaharra
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Bearpaws Bonnyvale Rebel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Linda C. More
- Entry: 101
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat
- Breed: Briard
- Name: GCHS Deauville Dutchibo Diebene
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Gryffin Celtic Blessing @ Boondocks
- Breed: Rough Collie
- Name: Millknock Mockingbird
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Linda C. More
- Entry: 3
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick's Black Diamond
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.