Macomb Kennel Club Armada, MI 2014-06-21
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 641
Best In Show
- Judge: Dr. Gary Sparschu
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Gary Sparschu
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Britnee Kiner
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: James Brown
- Entry: ---
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Kayas Unleash The Matt-Ness
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: James Brown
- Entry: ---
- Breed: Gordon Setter
- Name: CH Raggededge Joyride To Kericreek
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Harvest Meadow's Truth Be Told
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Crosswind's Absolut Ten Of Acadia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: ---
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Whippet
- Name: GCH Pipers Some Like It Hot
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Shoreviews Raise Your Glass
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Lyn-Mar Acres Yesteryear
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mary Anne Brocious
- Entry: ---
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Dynasty's Husky Lucky Strike
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Kenro's Time Is Money
- Breed: Samoyed
- Name: GCH White Eagle's The Sky's The Limit For Alpine Glo
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Mar E Sol's Allora At Black Pearl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: ---
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Loneacre's Grand Slam
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Cumbria's Ready Jet Go
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: Mac Ken Chars One Man Band At Shaireign
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH J'Cobe Broxden Shark Dressed Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Susan St John-Brown
- Entry: ---
- Breed: Havanese
- Name: GCH Qbin's Strictly Confidential At Enginuity
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Deerfield's Point Blank
- Breed: Maltese
- Name: Divine's Tropical Breeze
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH We-Syng Black Jack Luck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: ---
- Breed: Bulldog
- Name: GCH KR Emperor Pyrus
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Ami's Toast With Remy Martin
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Shenanwood Simply Imagine This
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mary Anne Brocious
- Entry: ---
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Trelynn's Something About Amy
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH La Brise Sun Bear
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Elephant In The Room
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.