120717_wwg_matisse120717_wwg_TY120717_wwg_sweetpea120717_wwg_cloud120717_wwg_grail120717_wwg_valentino120717_wwg_mone120717_wwg_jesse120717_wwg_addi120717_wwg_Prince120717_wwg_Katyusha120717_wwg_skylar113017_wwg_Nik113017_wwg_jango113017_wwg_Ally110317_wwg_copperfield113017_wwg_shakespeare113017_wwg_nina

Heartland Dog Club of Florida Arcadia, FL 2017-10-12

Posted by: Sydney Good

Total Entry: 555

Best In Show

  • Judge: Bonnie Linnell Clarke
    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHG Kaylen's General Kai Panda

Reserve Best In Show

  • Judge: Bonnie Linnell Clarke
    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHS Raintree Erinwood Dixie's Pin Up Girl V Elan

Junior Showmanship

  • Judge: Dana Cline
  • Entry: 12
    • Class: Open Senior
    • Name: Hope Peavey
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. Gary Sparschu
  • Entry: ---
    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHP Dartan Diamonds Are Forever At Viva

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dana Cline
  • Entry: 12
    • Class: Open Senior
    • Name: Shannon Piquet
    • Breed: Rat Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. Gary Sparschu
  • Entry: ---
    • Breed: Vizsla
    • Name: GCH Firelight Citius Altius Fortius At TruBlu

Sporting Group

  • Judge: James Frederiksen
  • Entry: 118
    • 1st Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHP Beachstone's Blacklist

      2nd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHB show Dens Shadow Fox

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCH Firelight Citius Altius Fortius At TruBlu

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Starwood's Reinhard V. Dietz CGC

Hound Group

  • Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 77
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: CH Passport's I Kissed A Girl SS

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Criston Appomattox

      3rd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: GCH Siphra's Wish You Were Here

      4th Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHS Ariel Of Kingscourt Aurum Bohemia

Working Group

  • Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 92
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHS Raintree Erinwood Dixie's Pin Up Girl V Elan

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Murbe Chew The Crow

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Shamrock's Irish Sensation

      4th Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Mileka's At Last

Terrier Group

  • Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 33
    • 1st Place

    • Breed: Cesky Terrier
    • Name: CH Julerr Akvavit Avante

      2nd Place

    • Breed: Dandie Dinmont Terrier
    • Name: CH Pennywise Hearthrob

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Destineez Dry Dock Bound

      4th Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: CH Vip's I Know You Know At Albion

Toy Group

  • Judge: Bonnie Linnell Clarke
  • Entry: 89
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHG Kaylen's General Kai Panda

      2nd Place

    • Breed: Toy Fox Terrier
    • Name: GCHS Valcopy Hot N Flashy Niklby

      3rd Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHP Dartan Diamonds Are Forever At Viva

      4th Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCH Rodells The Finest China

Non-Sporting Group

  • Judge: Dana Cline
  • Entry: 69
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Whitecap Rosemount Max

      2nd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: Danfour Keep The Madness Rolling

      3rd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHG Frerose Good Time Charlie

      4th Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Kimik's Royal Pursuit

Herding Group

  • Judge: Dr. Gary L. Sparschu
  • Entry: 71
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Wonderland's Mia Hamm

      3rd Place

    • Breed: Spanish Water Dog
    • Name: CH Cambia Wavelet

      4th Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH Quiche's Madness Full Throttle

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Dr. Gary Sparschu
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.