Clackamas Kennel Club Canby, OR 2014-06-21
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1774
Best In Show
- Judge: Dr Daniel Dowling
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH Promenade Pay It Forward
Reserve Best In Show
- Judge: Dr Daniel Dowling
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Southchase's Wilbert Roy
Junior Showmanship
- Judge: Janie Bousek
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: Lauren Weber
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Jean (Mrs Norman) Austin
- Entry: ---
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH Promenade Pay It Forward
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Diamond MK The Eagle Has Landed
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: CH Hiland Monarch Butterfly
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Kempfer's Follow Me JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Karen Dumke
- Entry: ---
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Southchase's Wilbert Roy
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Kimani's Indelible Impression JC
- Breed: Whippet
- Name: Sporting Field's Sand Piper
- Breed: Saluki
- Name: CH Scimitars Artic Hurrican
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Robin Stansell
- Entry: ---
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Peace River's Gathers No Moss At Sunstra
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Seacrest's I'm Not What You Think
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Paragon's You Had Me At Merlot
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Chateau Palos Treaty Of Goarrhein TD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Janie Bousek
- Entry: ---
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Tiffanie's Fame And Fortune
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Vomhausharrock Dondiegoredrock
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Cambria's Kid N Play
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Raybills Yesireebob
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ronald Rella
- Entry: ---
- Breed: Papillon
- Name: CH La Ren Royal Heir Jareaux
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Riverbend Raise Your Glass For Me
- Breed: Chinese Crested
- Name: The Lion Lady's Lion King
- Breed: Pug
- Name: GCH Sheffield's Top Dollar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Wayne Bousek
- Entry: ---
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Lakeridge Atalanta Summer In Paris
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Fulla Bull Soulja Boy
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Telstar The Way We Wanted It
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Mtnview And Dorkays No Tell Motel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: ---
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Foxlore Xmas Kane Jareaux
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Sporting Field's Quest Forthgold CD BN RN CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copper Hills No Reservations
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Serenity's Tahitian Pearl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Janie Bousek
- Entry: ---
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Pleasant Woods Cheyenne Rose
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.