Shawangunk Kennel Club New Paltz, NY 2014-06-20
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 583
Best In Show
- Judge: Richard L. Reynolds
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Robin Crest Edelmarke Investigator
Reserve Best In Show
- Judge: Richard L. Reynolds
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
Junior Showmanship
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: Taylor Schwartz
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Nathaniel Horn
- Entry: ---
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Robin Crest Edelmarke Investigator
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Endless Mt's Mack Truck
- Breed: English Setter
- Name: GCH Bourbon's Taboo
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Nautilus Keystone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Sari Brewster Tietjen
- Entry: ---
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
- Breed: Saluki
- Name: GCH Takara The Time Is Now
- Breed: Whippet
- Name: CH Hycks Hollow Cherche' Shhh...Don't Tell SC CGC
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Shabani's Johnnie Walker Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Debra Thornton
- Entry: ---
- Breed: Komondor
- Name: GCHB Quintessential Chauncey
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Pouch Cove Goes The Distance
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Dandelion's Maxwell's Silver Hammer RN
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Tallpine's Life Of The Party
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Barbara W. Keenan
- Entry: ---
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Est Etiam Junctus Maximus At Arily
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Burrencroft Private Eye
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Sandon N' Oakhill Jazzy's Top Secret
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Class Act By Hallsblu
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Sari Brewster Tietjen
- Entry: ---
- Breed: Havanese
- Name: GCH Fuzzy Farm It's Good To Be The King
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin So Minty Fresh
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Tebo Mente' The Generals Dance
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Southdown Au Fait
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Toby Frisch
- Entry: ---
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Unique Da Maya Dancing Queen
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Ecco Lormi's True Grit of Dove-Cote
- Breed: Schipperke
- Name: GCH De Lamer Point Break
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: ---
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Puli
- Name: GCHB Fuzzy Farm If Not Now, When?
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Regal Thunder Cartier noir Of Taize
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Richard L. Reynolds
- Entry: ---
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: LK Peter Pan
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.