Northwestern Connecticut Dog Club, Inc. Goshen, CT 2017-09-23
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 719
Best In Show
- Judge: Mr. Sam Houston McDonald
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Sam Houston McDonald
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Kurt D. Anderson
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Amelia Smith
- Breed: Border Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 228
- Breed: Havanese
- Name: CH Fuzzy Farm Black Tie Affair
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Kurt D. Anderson
- Entry: 20
- Class: Master
- Name: Hope Anzalone
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 228
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Foxvale Legacy Everything Is Awesome At Susqudilla
Sporting Group
- Judge: Mr. Kurt D. Anderson
- Entry: 144
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mar-K's Sunrise At Midnight
- Breed: Gordon Setter
- Name: CH Glenlea Hot In Cleveland MHA
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Set'r Ridge's Legend Of Sleepy Hollow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 63
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS DC Mia Bakhu's Sleeping With The Enemy Of Halllam MC
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHS Hildisvin Wurdig Catfish Blues SS
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Icon I'm Hotwired Yernot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 131
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Raklyns Field Of Dreams Alisaton
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Compass Rose's Silver Hammer's Mr. Brig
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Rocket's oh No! It's Devo At Fahnestock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: 77
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Hjohoo's Love Looking At Hjo
- Breed: Australian Terrier
- Name: CH Aka Inu Corrado
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHS Avalon's First Voyage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert D. Ennis
- Entry: 88
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Jewels Crushin It
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Teabear's Something To Crow About
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Quest Y-Knot Indiana Jones
- Breed: Pug
- Name: GCHG Valentia's Chasing Waterfalls
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert D. Ennis
- Entry: 56
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Bayshore Stonehaven Manny Machado
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH L'Paige Majick Stop Draggin' My Heart Around
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Bearpaws Bonnyvale Rebel
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Whispering Pines The Right To Silence At Foxfyre
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 67
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Shadomoons The Competitive Edge RN CA
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Fantasia's Joanna's Gift
- Breed: Bergamasco
- Name: GCHS Alp Angel's Faggia Dell'Albera
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.