St. Clair Kennel Club Goodells, MI 2017-09-17
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 747
Best In Show
- Judge: Bonnie Linnell Clarke
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHB Cadbury Ingebar's Moonshadow V Ruster
Reserve Best In Show
- Judge: Bonnie Linnell Clarke
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Micin's Broxden Riesling To The Occasion CGC
Junior Showmanship
- Judge: Jessica DiPerna
- Entry: 15
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Lee Whittier
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Jessica DiPerna
- Entry: 15
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Lee Whittier
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Houston Clark
- Entry: 116
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Micin's Broxden Riesling To The Occasion CGC
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Red Del Sandal Time On The Dock
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCH Kan Trace Orlando
- Breed: Spinone Italiano
- Name: CH Seven Pines Hugo Punto Di Rugiada JH BN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Houston Clark
- Entry: 57
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Nykarth Moonlite With Soletrader CGC RN
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Silhouette's AU Fish
- Breed: Basenji
- Name: CH Kiroja Home Run Tiger CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Toddie Clark
- Entry: 151
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Cadbury's Ingebar's Moonshadow V Ruster
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Oneida's Vale Of Onondaga
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Bramstoke Fairy Crane Garden
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Darbydale's This Is How We Roll
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Lee Whittier
- Entry: 52
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Tearshadow Kentucky Vintage At Foxheart
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHB Duldon's Top Gear
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Richard Camacho
- Entry: 119
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Moxiepom's Max Schmeling
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Brylee's Endless Love
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Super Powers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Richard Camacho
- Entry: 92
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Underdog Comes Out Of The Blue Ruff-Cut Dahleiwoo
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Targa The Conqueror
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Rocyn's All Ticked Off
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHS Dragonsong Forever CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Houston Clark
- Entry: 90
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Hot Shot Dare Ewe
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.