Rochester Minnesota Kennel Club, Inc. Rochester, MN 2017-09-17
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 687
Best In Show
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Barbara C Scherer
- Entry: 27
- Class: Master
- Name: Taylor Del Duca
- Breed: Pharaoh Hound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: ---
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Dashing Mau! Man
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Barbara C Scherer
- Entry: 27
- Class: Open Junior
- Name: Laci Peterson
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: ---
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Lismore's Phantom Legacy
Sporting Group
- Judge: Mr. Michael H. Faulkner
- Entry: 147
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHP Everso's Toein' The Line
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Aus Dem Norden's Duel In The Desert RN BN
- Breed: Golden Retriever
- Name: Landican's Star of Tomorrow OA OAJ
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Rita J. Biddle, Esq.
- Entry: 64
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Devlynn's Frosted Moon
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Just Texas Prime
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Rita J. Biddle, Esq.
- Entry: 129
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Alpine's Song Of The South
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Allr's His Boom Boom Plow Stealsaheart
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Grosser FamilyAltair CGC RN
- Breed: Samoyed
- Name: Double Helix Let It Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 59
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Kilkenny's Across The Universe At Setanta
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Focus Three Coins In The Fountain
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Centaurus Bohemia Coko
- Breed: White Bull Terrier
- Name: Hawthorne's Storm Rising
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Neena L Van Camp
- Entry: 94
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Acadia Ridin A Karousel
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Kinvaar Buttoned Up The Back
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Simpatica Smmoth Operator
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Quachitah Despicable Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marjorie J Underwood
- Entry: 78
- Breed: Keeshond
- Name: CH Daimler Show Me The Streets of Gold
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Lakeridge Kaylen's Hey Big Spender
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Heights Exclamation Point
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG BluRubEin Aged To Perfection
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Michael Faulkner
- Entry: 93
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Lismores Phantom Legacy
- Breed: Border Collie
- Name: GCHB Sportingfields Oh No Mister Bill
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Lambluv Elmknoll's Good Time Charley
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Bmeerhuis-Zytut Winner Takes All
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.