Bonneville Basin Kennel Association Farmington, UT 2017-09-16
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 898
Best In Show
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Showbiz Graybulls New Girl In Town
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Emily (Fish) Barnhart
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Ethan Coye
- Breed: Cane Corso
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sandy I. Wheat
- Entry: 350
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Inverness Stone Ridge Red Shift
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Emily (Fish) Barnhart
- Entry: 17
- Class: Master
- Name: Taylor Del Duca
- Breed: Pharaoh Hound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sandy I. Wheat
- Entry: 350
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Syringa's Meet Me At Starbucks Riverwind SL
Sporting Group
- Judge: Mrs. Suzanne Dillin
- Entry: 95
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHG LomaPoint Dangerous Intentions
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Cristolino
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette's Showstopper
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Janet Lobb
- Entry: 86
- Breed: Whippet
- Name: GCH Windborn Starline Heiress JC
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Windrock She's Tough Enough
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG Oak Hill's Heart Of Gold
- Breed: Basset Hound
- Name: CH First Class Clara Alford
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr Joe Lobb
- Entry: 213
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Geyser Creek's Cowboy Chrome
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Neet's Whirlwind Romance
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHG Ramsgate's Full Moon Rising
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr Joe Lobb
- Entry: 92
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB McVan's Be Bop Boy At Chyscott
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Willow Wind Money's Still Talkin' First Class
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Lil'Itch Alisa Larke
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Dalriada's Archangel At MGK BN RN NAJ CA RATO
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Sandy I Wheat
- Entry: 148
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Dunkirk Imperial Palace Paramount
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHB Voici's Lilac's In Bloom
- Breed: Papillon
- Name: GCH Cadget's Sassy Classy Chassis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Janet Lobb
- Entry: 160
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Showbiz Graybulls New Girl In Town
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Bonchien Lawless V Jet
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Bodnath Jigme
- Breed: Standard Poodle
- Name: Brienwood's Willow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Sandy I Wheat
- Entry: 85
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Inverness Stone Ridge Red Shift
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Conlee's Once In A Blue Moon V Laslar
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHG Neo Of Brunswick CGC RN
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHB Linderlands Casanova Cm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.