Marion Kennel Club, Inc. Muncie, IN 2017-08-16
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 562
Best In Show
- Judge: Mr. James Jim Hupp
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James Jim Hupp
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Somerset Wynzall Hashtag
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Megan Marshall
- Breed: Field Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: ---
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Kasaan N' Seeka's T' Sum Of All Fortune At Sigma
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Alec Clark
- Breed: Vizsla
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: ---
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Temora Rhythm And Blues
Sporting Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 84
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Clussexx Man of Steel
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Micin's Broxden Riesling To The Occasion
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Lorac Grouse Points Pink Diamond
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH D & D Hill Countrys Black, Inc
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Sei-ichiro Ishimaru
- Entry: 48
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Mibre's Jedi Knight Luke Skywalker JC CA
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Harehill's Say No More
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Judith Oliver
- Entry: 126
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Protocol's Every Little Thing She Does Is Magic
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Tanimara's Awesome Irish Creme
- Breed: Komondor
- Name: GCH Nagyalma Bbetty Boop
- Breed: Boxer
- Name: CH Rummer Run's Olympic Slam Dunk
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Judith Oliver
- Entry: 60
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Merry Mac Ztriking
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Simphuni National Velvet
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH True Blue Pink's Hart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Judith Oliver
- Entry: 103
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Somerset Wynzall Hashtag
- Breed: Havanese
- Name: GCHS Luffeyland's Curious George
- Breed: Maltese
- Name: GCHS Divine's Let Em Talk About Me
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 67
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Blanch O's Carolina Herrera
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlight Maybe It's Maybelline
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB El Yoc Kori
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCH Hopecrest Marvelous Night For A Moondance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Evie Sullivan
- Entry: 68
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Clayview's The Trubador
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHB Jango CM2
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.