081618_wwg_lennon081618_wwg_Prince081618_wwg_tango081618_wwg_Nash081618_wwg_Maverick081618_wwg_Sami081618_wwg_casino080918_wwg_bono080918_wwg_Purple080918_wwg_wilma080918_wwg_nate080918_wwg_Posy080918_wwg_Lizzee

Yakima Valley Kennel Club Yakima, WA 2014-06-01

Posted by: Bryan Martin

Total Entry: 673

Best In Show

  • Judge: Mr. Darryl Vice
    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCH Cambria's Kid N Play

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Darryl Vice
    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCH Sierra's Hallmark

Junior Showmanship

  • Judge: Joan Zielinski
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Leslie Rogers
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHP Jaybren's Irish Star

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Chamberlaynes Mutiny O"Captiva

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: Himoom Hattrick I'm Lexi And I Know It TDX

      4th Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHS Prairie Crest's Infrared

Hound Group

  • Judge: Terry Carter
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Harrier
    • Name: GCH Pacific Happytail's Heartbreaker

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Bakari's Lor Vitra Caymus CGC

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: CH Aspen N Sirdal's Power Of Luv

      4th Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCH Southchase's Wilbert Roy

Working Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCH Sondaisa Fyre When Ready CD

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: Vanaca's T Hunter's Lullaby

      3rd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCH Susitna's Deal Me In

      4th Place

    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: GCH Sierra's Sasha-Yakone Nanuk

Terrier Group

  • Judge: Leslie Rogers
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCH Cambria's Kid N Play

      2nd Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: GCH Vomhausharrock Dondiegoredrock

      3rd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Sierra's Ground Zero

      4th Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCH Slyfox Sassy Lady Of Bluff's End

Toy Group

  • Judge: Joan Zielinski
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCH Karisma Heart And Soul

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCH Hilltop's GQ Cover Boy

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCH Sheffield's Top Dollar

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Peluito's Papi Chulo

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCH Sierra's Hallmark

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Country Luvz A Rockstar

      3rd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCH Telstar The Way We Wanted It

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Skyline's Chemin De Fer

Herding Group

  • Judge: Joan Zielinski
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Baywinds Travelin' Man

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Foxlore Xmas Kane Jareaux

      3rd Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: CH Rosmoor Rowallan

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Leslie Rogers
  • Entry: ---
    • Breed: Cirneco dell'Etna
    • Name: Kr'Msun All That And Rabbit Stew


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.