Clinton Iowa Kennel Club De Witt, IA 2017-03-25
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 799
Best In Show
- Judge: Mrs. Paula Nykiel
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Paula Nykiel
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Delbert L Thacker
- Entry: 16
- Class: Open Intermediate
- Name: Alaina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Entry: 229
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Safari's Subversion
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Delbert L Thacker
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Grace Stewart
- Breed: Irish Water Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Entry: 229
- Breed: Rough Collie
- Name: Highcroft My Cup Of Tea
Sporting Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 214
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHP Everso's Toein' The Line JH
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Telltale Statuette
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Ocean Palace's The Love Of Your Life
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 83
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH Twinkle's Corbin At Carowynd
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Pink Panther V.Tum-Tums Vrvendjes
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: CH Stackem Up Hit The Highway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 118
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS JYF Bulls Argentina Vulkano
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Hausful-N-Highlands Too Much Twerking
- Breed: Akita
- Name: CH Daykeyne Sin With A Grin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Entry: 44
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHG Krisma's Xman First Class
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Shalreign's For The Love Of The Game Mac Ken C
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHS Lovesong's Tailor Made To Dance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 110
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Pug
- Name: CH Double D's Nobel Prize
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's Kahlua
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Acadia Ridin A Karousel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 77
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Katzenjammer King Of Cool
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Insignia Indygeaux's Blu Bayou Of Saratoga
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Anana's Most Valuable Player CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 122
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG McMatt And Graffiti Rumor Has It
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Sterling All In
- Breed: Briard
- Name: GCH Sendero's Here We Go At Charson
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG XTC's He. Could. Go. All. The. Way!.
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.