Alaska Kennel Club Anchorage, AK 2017-03-18
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 425
Best In Show
- Judge: Miss Evalyn Gregory
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
Reserve Best In Show
- Judge: Miss Evalyn Gregory
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG McMatt's Isis Of Graffiti
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Christie Martinez
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Evelyn Rodriguez
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Christie Martinez
- Entry: 18
- Class: Open Intermediate
- Name: Ava Lien
- Breed: Shetland Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 74
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Double Dutch Raised On Rock 'N Roll
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Shanabrio N Otein's Par One
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Truestar's Doubleexposed@Mtn.View
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Hot Pursuit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Nancy Popovich
- Entry: 28
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Ure My Aimwell V. Grunsven
- Breed: Saluki
- Name: GCH Zia Impala Alaskan Amber Dream
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Ali'i AK's It's Not About The Money At Xeralane
- Breed: Whippet
- Name: Black Marbles High Acclaim
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Lynda Saranchuk
- Entry: 103
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Maratime's Fuego Do Gato Ring Of Fire
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Beringstrait's Guardian Angel CGC
- Breed: Samoyed
- Name: CH Vanderbilt's Clean Getaway
- Breed: Akita
- Name: GCH Ali'i AK's Majer Carbon Copy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Mel Saranchuk
- Entry: 33
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Palancar's Stirling O'Hanluan Of Krisma
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Legac Broxden Secret Success
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: Shalimar Orejak's Bring Me The Horizon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Christie Martinez
- Entry: 57
- Breed: Papillon
- Name: GCH MGL-Isle Royal Ransom of VW
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH The Lion Lady's Serengeti Sunset
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Tawny Mist Joie De Vivre Victoria's Secret
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Randy's Dial-N Up A Dream Grame
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Mel Saranchuk
- Entry: 60
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Starlight's Lady In Waiting
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Nobody's Wife From The Chinese Wall
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH Akainami Finnegan's Screaming Eagle
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Arctic Fox's It's My World And Welcome To It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Mel Saranchuk
- Entry: 68
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG McMatt's Isis Of Graffiti
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Gentry's Let Freedom Rev
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Borderton Lou Easy An I A RN PT CGC
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.