121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Mt. Baker Kennel Club Lynden, WA 2014-05-18

Posted by: -

Total Entry: 730

Best In Show

  • Judge: Alfred J. Ferrauggiaro
    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC

Reserve Best In Show

  • Judge: Alfred J. Ferrauggiaro
    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCH North Well Vivian JP Rose Queen

Junior Showmanship

  • Judge: Jeraldeen Crandall
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: Olivia Nobes
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Karen Wilson
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC

      2nd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCH Renaissance Kiss's Casanova JH

      3rd Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: CH Terreline's Little Tug Of Old Northwharf

      4th Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHS Prairie Crest's Infrared

Hound Group

  • Judge: Jeraldeen Crandall
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHS DC Perfection Cheria Electric Ice SC

      2nd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: CH Taji's After Six

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: CH Tradition Napoleon Di Casa Giorgio

      4th Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCH Southchase's Wilbert Roy

Working Group

  • Judge: Rita Biddle
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: Vanaca's T Hunter's Lullaby

      2nd Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCH Torii No's More Than A Feeling

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: GCH Sierra's Sasha-Yakone Nanuk

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCH Banstock N Highpoint New Day Bruin At Kimo

Terrier Group

  • Judge: Karen Wilson
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Whitebriar Jaw Dropper

      2nd Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCH Pineriver's Show Me The Money

      3rd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCH Arista Redskys Love Is All There Is

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Mystic Isles Brickyard Racer

Toy Group

  • Judge: Judi Shurb
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCH North Well Vivian JP Rose Queen

      2nd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: Sommerset's GI Joe

      3rd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCH Artemis Scintillation

      4th Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCH Wyncliff's Wall Street Wonder

Non-Sporting Group

  • Judge: Sandy Wheat
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCH Emerald Citys Wildcard Winner

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Country Luvz A Rockstar

      3rd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCH No Faux Paw Big Rock Singer

      4th Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Nevermore Mancini

Herding Group

  • Judge: Sandy Wheat
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHP Jotunn Bella Binna

      2nd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Bijou Educated Guess CDX RAE BN

      3rd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCH Allegro Southern Charm

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.