Fort Bend Kennel Club, Inc. Rosenberg, TX 2015-01-18
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 853
Best In Show
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Saks Winning Card
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Gabriel Lopez
- Breed: Smooth Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 149
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Courtwood Whirly Girl
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Designer's Rock of Ages
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 125
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Farao Anubis Inferno RN SC
- Breed: Saluki
- Name: CH Appalachia's Allamyrra Hajji
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydachs Fire Down Below V Gleishorbach SW
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By-U-Cal's Monkey On The Bayou
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 135
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Dezperado's Hallelujah
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Derby's Toast With Gusto
- Breed: Boxer
- Name: CH Cherkei's Dick Tracey
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Polar Mist N Bark Bark's Built Tough
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 54
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Tullybloom's Classified Credentials
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's GM Freestyle Flyer
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Explicits Full Throttle To Alpine
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Glentom's Dirty Harry
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Helen W. Stein
- Entry: 120
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo Wanna Be Startin' Somethin'
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Krossfire Dealers New Deck
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tony Baloney V Tani Kazari
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH MGM Spellbound
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 101
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Saks Winning Card
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Jade East Catch Some Z's
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Sundancer Foxy Lady
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Dowats The Gladiator
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Lloyd H. Graser Jr
- Entry: 131
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH CopperRidge's Under Surveillance
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Heidelbergs Austin V Melissa
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Just A Little Crush
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Stock Options What Goes Around Comes Around
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Lloyd Graser Jr.
- Entry: ---
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Fievre D'Or Du Greffier Du Roi
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.