Golden Gate Kennel Club Daly City, CA 2015-01-25
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1273
Best In Show
- Judge: Mrs. Janet Lobb
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Seacrest's I'm Not What You Think
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Janet Lobb
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Connie H. Clark
- Entry: 17
- Class: Open Intermediate
- Name: Catherine Campbell
- Breed: Bernese Mountain Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 299
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Blazin's Karibbean Black Sparrow CGC
- Breed: English Setter
- Name: GCH Sagebrush's Simply Irresistible
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Ocoee Away We Go
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Weidenhugel Luca V Sep JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Claire (Kitty) Steidel
- Entry: 184
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH X'Plorer's Destiny Done It
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M & M's Fear The Beard
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Vin-Melca's Daggarwood Delight
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Raynbo's Foolish Pleasure
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 206
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Seacrest's I'm Not What You Think
- Breed: Akita
- Name: GCH Sondaisa Fyre When Ready CD CGC
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Nashems In Wine There's A Friend
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Baron Dye Of Ridgetop
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Connie H. Clark
- Entry: 133
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Bestuvall On Easy Street
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Snowaires Next Generation
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Max-Well's Cradle Robber
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Talakan Trumpeter Swan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Gay Dunlap
- Entry: 116
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Kulana's Sh-Boom
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Genki's Blue Moon
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Cashnross' A Brief Furlough
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Quail Garden Loch Lomond Deja Vu
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert R. Frost
- Entry: 121
- Breed: French Bulldog
- Name: CH LeBull's Reverie jaunty Ailouetta
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Kman's Miss Fancy Pants
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Tibicinan Patricia Joli
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Windrift's Mo Money
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 121
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Coventry Country Squire
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Wedgewood's Abracadabra
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Janet Lobb
- Entry: 5
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Francesca Noblepicard CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.