Greater Hattiesburg Kennel Club Hattiesburg, MS 2015-02-19
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 568
Best In Show
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Lockenhaus' Rumor Has It V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's Kahlua
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Ava Hata
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Gerard C. Penta
- Entry: 72
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Kristen's On The Record With Ashmore
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Courtwood Whirly Girl
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Nocatee Wonderlands Stone In Love
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Belquest Just Doing It For The Ladies At Dblplay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. June A Penta
- Entry: 77
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Honey Pot Bee In Love With Me
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Masterpiece
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH 7
- Breed: Basenji
- Name: GCH Dragonete Itapuca JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jerry M. Watson
- Entry: 97
- Breed: Boxer
- Name: GCH Rummer Run's Black Magic
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Journey's Gentlemen Prefer Blondes
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Tobil's Storm Warning At Sunrise
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Dura Lex Polonia Fado Saava
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 33
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Brynnmawr 'N Seaplume's Built Tough
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Roughnecks Casual Look
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH White Oaks Invincible Snowplow
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Wrightwyn's Power Play NAJ
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 100
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's Kahlua
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Maibee Orlando
- Breed: Papillon
- Name: GCH Fenice Le Beaudreaux
- Breed: Pug
- Name: GCH Bookmark's Uncommonly Good
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 92
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's All I Care About Is Love
- Breed: Standard Poodle
- Name: Allure Hightide It's About Me
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Red Fox's Strike It Rich
- Breed: Bulldog
- Name: CH Hilltop & Toby Tubby's Slim Shady
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 97
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Lockenhaus' Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Honeyfox So Dash N Debonair CD RAE CGCA
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Ultimate Mischief At Black Pearl
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Snovali Touchtone Opening Move
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.