Great Barrington Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2015-01-31
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 944
Best In Show
- Judge: Honey Anne Glendinning
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
Reserve Best In Show
- Judge: Honey Anne Glendinning
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Propwash Iced Tea
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Alice Watkins
- Entry: 23
- Class: Master
- Name: Bevin Towell
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Suzanne Dillin
- Entry: 229
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Skara Braes I Was Worth The Wait
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Mar-K's Hot N Spicey
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Whitney J. Coombs
- Entry: 89
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Soonipi Friends In Low Places MLH
- Breed: Whippet
- Name: DC Hound Hill Tobias MC
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Tarabon Willowood Man With The Golden Gun
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Roland L. Pelland
- Entry: 190
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Mistel's Can Can
- Breed: Samoyed
- Name: CH Skilo Bear's Lady Tessa Of Downton
- Breed: Boxer
- Name: GCH Shadigee's Sequel To Legends
- Breed: Akita
- Name: CH Ocean's Hurricane Nakodo CGC RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Alice Watkins
- Entry: 65
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Skyfall At Foxhollow
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH The Boss De New Gryffindor
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Vaca Valley's Bold Ruler For Fraja EC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: John C. Ramirez
- Entry: 114
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Pug
- Name: GCH Bookmark's Uncommonly Good
- Breed: Maltese
- Name: CH Ta-Jon's Sinfully Delicious
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Truly At Donnybrook
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Sharon R. Lyons
- Entry: 115
- Breed: Schipperke
- Name: CH De Lamer Overboard
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Geribob Salishan To The Manor Born
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Chowlamar Rebelrun Mr. Kidd CGC
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Windemeres Mystify
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Lawrence C. Terricone
- Entry: 127
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Propwash Iced Tea
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Valubal Fitch Blake
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Time Was Had By All
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: John C. Ramirez
- Entry: 3
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Linderland Timeless High ReSolution At Triple R's
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.