Conyers Kennel Club of Georgia Atlanta, GA 2015-01-31
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 2274
Best In Show
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Jolei Hallmark Rocket Power
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 41
- Class: Open Senior
- Name: Aaron Burlingame Jr.
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 366
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Evergreen Good Intentions
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 270
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydachs Ride My Ducati Sw
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Bayaway Jersey's Due Process Of Law
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
- Entry: 401
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Derby's Toast With Gusto
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Phillmar Superman
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCH Gladiator S Zolotogo Grada
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Banstock N Highpoint's Ours, Yours & Mine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 185
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Reignon Lutra Fastest Girl In Town
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Black Diamond
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Sari Brewster Tietjen
- Entry: 301
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Jolei Hallmark Rocket Power
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touiche's Snapdragon
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Marchwind Barbara Ann
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 322
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Eastern-Magic Fly Me Safe
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Dowats The Gladiator
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpets No Questions Asked
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 315
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperridge What's Your Dream
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Lumiturpa Tapakka
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Tang Dynasty Rocky
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Janet H. Robinson
- Entry: 8
- Breed: Dogo Argentino
- Name: Jakare Del Lirio Blanco
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.