Sand and Sea Kennel Club Wildwood, NJ 2014-01-30
Posted by: David Woo
Total Entry: 1300
Best In Show
- Judge: Lawrence (Larry) Sinclair
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Forestcreek Brass In Pocket
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Whitney J. Coombs
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: CH Full Circle's Treasure Island
Junior Showmanship
- Judge: Richard William Powell
- Entry: 2
- Class: Novice Intermediate
- Name: Not offered
- Breed: American Water Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Whitney J Coombs
- Entry: 4
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHG Carolina's Running With The Hare JH JHR CGC
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Tim Averett
- Entry: 5
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: ---
- Entry: 6
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 7
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: ---
- Entry: 8
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: ---
- Entry: 9
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: ---
- Entry: 10
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: 11
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.