UMPQUA KENNEL CLUB, INC. Roseburg, OR 2014-11-14
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 750
Best In Show
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH Promenade Pay It Forward
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Breed: Beauceron
- Name: GCH De Joie Du Chateau Rocher CA
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Erin Glynn
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Anne S. Katona
- Entry: 250
- Breed: Papillon
- Name: GCH Titian's Risky Business
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Anne S. Katona
- Entry: 79
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH Promenade Pay It Forward
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Chatapa Jason And The Argonauts
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: Dawnglow Bionic Woman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Richard Lopaschuk
- Entry: 88
- Breed: Whippet
- Name: GCH Princeton's Falling In Love At Starline
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Serenity's Lousiana Getaway SL RN
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Glencrag's Kiann O'Fernhill
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Kellcastle Rushmore
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 117
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Peace River's Gathers No Moss At Sunstra
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Snoline 'N Snowater's On A Roll
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Tailwind's Rooster Cogburn
- Breed: Akita
- Name: GCH Minda Kawela Hawaii Five-O
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Anne S. Katona
- Entry: 94
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Michan's Mick Like A Rolling Stone
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Hutch's Echo Of My Heart
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Trueheart's Courage Danny Barker
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Cambria's Kid N Play
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 117
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Quail Garden Loch Lomond Deja Vu
- Breed: Maltese
- Name: CH Scruffy's-Validian Busy Buzzing Around
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Centennial Farms Celebration
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Marja Tu Chu Solar Flare
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: John T Connolly
- Entry: 83
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Del Zarzoso Salvame From Afterglow
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Express
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Campbell Clan's Cruisin' For A Bruisin'
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: John T Connolly
- Entry: 69
- Breed: Beauceron
- Name: GCH De Joie Du Chateau Rocher CA
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Noble Spirit He's Got It All V Kris-T CGC
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCH Hundehaven's Kendall CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG McMatt's Isis Of Graffiti
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: David A. Alexander
- Entry: 4
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Pleasant Woods Cheyenne Rose
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.