AUGUSTA KENNEL CLUB, INC. North Augusta, SC 2014-10-05
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 627
Best In Show
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Breed: Standard Poodle
- Name: Michele Polito
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Breed: Whippet
- Name: CH Bo-Bett Appraxin Angel
Junior Showmanship
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Elizabeth Ctibor
- Breed: Tibetan Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 112
- Breed: Pointer
- Name: GCH Solivia's Champagne Taste
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Windrose Dressed To Kill
- Breed: Brittany
- Name: GCH Dogwood Hollow So Be It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 58
- Breed: Whippet
- Name: CH Bo-Bett Appraxin Angel
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Leoralee's Baywatch Mw
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Celtic Lore's Moonlight And Magic
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Elmo's Dreamboy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 71
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Ishana Kerberos Guardian Of The Way
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Aviator's Blackjack Legacy
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCH Over The Moon About Arbalet
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Cab's LaGarada Puttin' On The Ritz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 33
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: Glentyrs Lady Isabelle At Castlerock
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Ciceros Clash Of the Titans
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Sylon Bruce Of Ringmaster
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Waybrook Broxden Christain Dior
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 112
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Manor House Right As Rain
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Linn-Lee's & JenKar's Markers Mark
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Palmetto's Flying Dutchman
- Breed: Papillon
- Name: GCH Candella Me And My Shadow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 85
- Breed: Standard Poodle
- Name: Michele Polito
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Rockstar Thanewood Freewheeling
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCH Hopecrest's Monkey Business CM14
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpet's Gimme Back My Bullets
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 64
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Xtra Style
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: CH Minikota's Medicine Man
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Paramount Pinesprings Pillow Talk
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 1
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Mockingbirds On The Money Red
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.