Jupiter-Tequesta Dog Club, Inc.
West Palm Beach, FL
2018-07-14
Posted by: Mike Szabo
Best In Show
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
-
Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country’s Puttin’ On The Ritz
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
-
Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Entry: 32
- Class: Open Intermediate
- Name: Olivia Eichelberger
- Breed: Smooth Fox Terrier
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
-
Breed: Saluki
- Name: CH Al Zubeyda Majhabin
Sporting Group
- Judge: Mr. Johnny R Shoemaker
- Entry: 211
1st Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Maximus Golden Trip Fabulous Mateo
2nd Place
- Breed: Brittany
- Name: GCH Brigadier’s Lightning Strikes Twice
3rd Place
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB SoundView’s Master Of The North
4th Place
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: CH Casmir’s Man O War
Hound Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 156
1st Place
- Breed: Greyhound
- Name: GCH GrandCru Sine Qua Non
2nd Place
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Dream With Your Eyes Open SC
3rd Place
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar’s Iconic
4th Place
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Aariel’s Precious Jewel CGCA BN JC CA TKN RN SEN SBN
Working Group
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: 168
1st Place
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
2nd Place
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Raintree Erinwood Dixie’s Pin Up Girl V Elan
3rd Place
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Tnt’s Gunni For Trouble Ruger
4th Place
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHB Valente’s Sophia Dolce Eleganza
Terrier Group
- Judge: Ms. Patricia Anne Keenan
- Entry: 80
1st Place
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
2nd Place
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH LBK’s Rebel And Proud Seven Spanish Angels
3rd Place
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Nicairn Angelonia Hjo Got The Spirit DCAT
4th Place
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHG Ainle Something To Talk About
Toy Group
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 147
1st Place
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country’s Puttin’ On The Ritz
2nd Place
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Marlex Sunsprite Rose
3rd Place
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Foxmore Tough Targa
4th Place
- Breed: Havanese
- Name: GCHS Zona Rosa’s Traveling To Infinity
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 131
1st Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Haloridge’s Cruisin The Open Sea
2nd Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Brighton Aris Ascension
3rd Place
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Roxom Del Rey
4th Place
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Low Rider Pride & Joy
Herding Group
- Judge: Mr. Ramon Valenzuela Podesta
- Entry: 120
1st Place
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
2nd Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHB Breal-Jogra’s Isabella
3rd Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Riverside Get Over It
4th Place
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: Wynward’s Foursquare That’s Sensational
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Ramon Valenzuela Podesta
- Entry: 2
Share This Story, Choose Your Platform!