Griffin Georgia Kennel Club
Atlanta, GA
2018-02-01
Posted by: winshot
Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
-
Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: CH Clerwood Silhouette Speed Of Light
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
-
Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHP Kan Sings Ambriers Manaslu V. Altnaharra
Junior Showmanship
- Judge: Dr. M Patricia Joyce
- Entry: 0
- Class:
- Name: Mary Claire Ctibor
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Steve Keating
-
Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Hiqs Cumbria Ready Set Go
Sporting Group
- Judge: Douglas Holloway Jr
- Entry: 264
1st Place
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: CH Clerwood Silhouette Speed Of Light
2nd Place
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier’s Lightning Strikes Twice
3rd Place
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
4th Place
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Diadem J Sun Farms Solve The Case
Hound Group
- Judge: Mr. Ken Murray
- Entry: 162
1st Place
- Breed: Whippet
- Name: GCH Pinnacle Tennessee Whiskey
2nd Place
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Dikerdachs Luckys Bright Shining Star
3rd Place
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: CH Howling Hills She’s Everything
4th Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: GCH Pun Kotzky I Stole Your Love At Poltava
Working Group
- Judge: Mr. Jim Owens
- Entry: 253
1st Place
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Raintree Erinwood Dixie’s Pin Up Girl V Elan
2nd Place
- Breed: Boxer
- Name: MB Van Gogh (Meza)
3rd Place
- Breed: Boerboel
- Name: GCHS Darkwater Oblio BN RN CA SCN SIN CGCA CGCU TKN
4th Place
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHB Russian Treasures High Voltage Woman
Terrier Group
- Judge: Mr. Charles Olvis
- Entry: 159
1st Place
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
2nd Place
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Roadhouses Life Of The Party CA DN CGCA
3rd Place
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHS Atom De LaPomme
4th Place
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Finnabair Double D Friend Of A Friend
Toy Group
- Judge: Mrs. Rita Holloway
- Entry: 195
1st Place
- Breed: Pug
- Name: GCHG Hill Country’s Puttin’ On The Ritz
2nd Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Somerset Wynzall Hashtag
3rd Place
- Breed: Papillon
- Name: GCH Sir Newton
4th Place
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHS Rodell’s The Finest China
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 146
1st Place
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHP Kan Sings Ambriers Manaslu V. Altnaharra
2nd Place
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana’s Champagne Wishes
3rd Place
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Tripitaka Bite The Bullet
4th Place
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCH Hopecrest Marvelous Night For A Moon Dance
Herding Group
- Judge: Mr. Lawrence Terricone
- Entry: 208
1st Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Nebesniy Aljans Love Me Tender RN PT CGC TKN
2nd Place
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Bluefox Elyan Mine Not Yours
3rd Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Hot Topic of Oh-My
4th Place
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jassette Du Cap Del Mas
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 0
- Breed: Barbet
- Name: Hickory Tavern Final Approach
Share This Story, Choose Your Platform!