Terry-All Kennel Club, Inc.
Brighton, CO
2016-04-10
Posted by: Diana Wilson
Best In Show
- Judge: Dr. Sylvia J. Kerr
-
Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Sylvia J. Kerr
-
Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies with Underdog CGC
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Thomas D. Parrotti
- Entry: 38
- Class: Open Senior
- Name: Karissa Marlene Groves
- Breed: Bloodhound
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Thomas D. Parrotti
-
Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Corral West Feel The Sting
Sporting Group
- Judge: Mrs. Leah C. Ryan
- Entry: 228
1st Place
- Breed: Pointer
- Name: CH Solivia’s Dexterity At SkyHi
2nd Place
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Adonai N Pikes N Peak Bring in the in the Eve
3rd Place
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Galewinn’s Rio Grande
4th Place
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Skylark’s Set Fire To The Rain JH
Hound Group
- Judge: Mrs. Leah C. Ryan
- Entry: 162
1st Place
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
2nd Place
- Breed: Smooth Haired Dachshund
- Name: CH Jaggies Boogie Nights V. Spellbound
3rd Place
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Mazel Tov’s Special Agent By Chiastolite
4th Place
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Magicwood Kalevala Ohenry Otterhound
Working Group
- Judge: Mrs. Leah C. Ryan
- Entry: 296
1st Place
- Breed: Akita
- Name: CH Sherob Stardust I Won’t Dance
2nd Place
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Sagmar’s Merlin Is Magic CGC
3rd Place
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: CH Blue Diamond’s Guardin D’Galaxy At Rising Star
4th Place
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Chancellor’s High Flyin’Fifth Battalion “Banelli”
Terrier Group
- Judge: Mr. Thomas D. Parrotti
- Entry: 87
1st Place
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Happy Hobbit’s Tomorrow Is Another Day
2nd Place
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Sparx Sun Worshipper NAP NJP OAP
3rd Place
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: CH VIP’s I Know You Know At Albion
4th Place
- Breed: Scottish Terrier
- Name: McVan’s Be Bop Boy At Chyscott
Toy Group
- Judge: Mrs. Margo E Klingler
- Entry: 99
1st Place
- Breed: Pug
- Name: Ashlan’s Makes Mouths Happy @ Badgerden
2nd Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Sheeba Red Riot At Saltayre
3rd Place
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Northmoor Victorian Tycoon
4th Place
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Ferlin’s Mustang Sally
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Gary L. Sparschu
- Entry: 158
1st Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies with Underdog CGC
2nd Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Lakeridge Kaylen’s Hey Big Spender
3rd Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Belle Creek’s All About Aubry
4th Place
- Breed: Shiba Inu
- Name: Jotoichi Condition Red
Herding Group
- Judge: Dr. Gary L. Sparschu
- Entry: 200
1st Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Rocheuse’s Papa Was A Rolling Stone
2nd Place
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: CH Et Cetera Bleu De Terra-Blue NA
3rd Place
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Kingsbury Tail Ridge Road
4th Place
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Cyndella’s Splitting Image
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Carmen L. Battaglia
- Entry: 5
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Eloise Do Casal Dos Choupos
Share This Story, Choose Your Platform!